Trápi vás syndróm suchého oka? Máme pre vás riešenie.

suché oko

Syndróm suchého oka v skratke

„Suché“ oko (alebo aj ochorenie povrchu oka) je jedno z najfrekventovanejších očných ochorení. Podľa najnovších štatistík postihuje približne 15% populácie a takmer každý tretí pacient, ktorý vyhľadá oftalmológa, zápasí práve s týmto ochorením.  Ide o relatívne bolestivé a chronické ochorenie, ktoré má rôzne štádia a formy. Vo všeobecnosti môžeme konštatovať, že znižuje kvalitu života každého jedného jedinca, ktorý je týmto ochorením postihnutý. Medzi najčastejšie ťažkosti ľudí s týmto ochorením patria problémy s čítaním, používaním PC, pozeraním TV, či šoférovaním.

Prečo nám „suché“ oko zhoršuje videnie?

Slzný film predstavuje najväčšiu optickú silu na povrchu oka a je nevyhnutný pre kvalitné videnie. V dôsledku „suchosti“ oka vznikajú nepravidelnosti na povrchu rohovky a vedú k zníženiu centrálnej zrakovej ostrosti. Laicky povedané, ak máte suché oči, vidíte horšie. Obzvlášť to platí u ľudí, ktorí trpia niektorou z dioptrických chýb, ako sú krátkozrakosť, astigmatizmus či ďalekozrakosť. „Suché“ oko ich chybu ešte zhorší. V neskorších štádiách predstavuje toto ochorenie aj hrozbu v podobe závažnejších komplikácií, ktoré v najhorších prípadoch môžu viesť až k strate videnia.

Ako vzniká syndróm suchého oka?

„Suché oko“ patrí medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti, ktoré sa spájajú s vplyvom prostredia, v ktorom človek žije. Odhaduje sa, že práve podmienky v ktorých žijete majú 35-50% podiel na vzniku tohto ochorenia. V tejto súvislosti sa často hovorí aj o symptóme „nezdravej“ budovy (nízka vlhkosť, nesprávna izbová teplota, vysoká prašnosť).

Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú vznik tohto ochorenia patria: vek, ženské pohlavie, znížené hladiny androgénov, fajčenie, časté využívanie zariadení s displejom, nosenie kontaktných šošoviek, užívanie niektorých medikamentov (napr. antidepresíva, b-blokátory), ako aj iné ochorenia (Sjögrenov syndróm, či reumatoidná artritída a pod.).

Revolučná liečba syndrómu suchého oka

Do dnešných dní existovali len veľmi obmedzené liečebné postupy na kompenzáciu syndrómu suchého oka, ktoré nemali stabilné a trvalé výsledky. Prelomovú terapiu, overenú klinickými štúdiami, ktoré potvrdili aj dlhodobý účinok priniesol až náš prístroj REXON – EYE.
 
 
 
 
REXON – EYE je špičkové, neinvazívne a dlho trvajúce ošetrenie suchého oka pre všetky typy tohto syndrómu. Vďaka stimulácii metabolizmu a prirodzenej regenerácie buniek dosahuje REXON – EYE veľmi priaznivé a dlhodobé výsledky. O mimoriadnom účinku REXON-EYE svedčia nielen spokojní klienti v našom centre, ale aj tisícky pacientov po celom svete. Pozitívne výsledky sa neprejavia len v subjektívnom pocite pacienta, ale aj v objektívnych meraniach ako napríklad Schirmerov test, či test zameraný na čas rozpadu sĺz (TBUT). Navyše ide o mimoriadne komfortnú, neinvazívnu, bezbolestnú a relaxačnú terapiu. Viac informácií o tomto prelomovom ošetrení sa dozviete na našej stránke.
 

Medzi najčastejšie symptómy „suchého oka“ patria:

 • ranné zlepené oči
 • iritácia/pálenie/rezanie
 • pocit cudzieho telesa/piesku
 • časté slzenie
 • rozmazané videnie
 • intolerancia kontaktných šošoviek
 • fotofóbia (svetloplachosť)

Aké príznaky najčastejšie spozoruje ošetrujúci lekár:

 • erózie rohovky
 • hyperémia spojovky
 • hyperosmolarita
 • známky zápalu
 • poškodenie povrchu oka
 • začervenanie a strata jasu
 • nestabilita slzného filmu

 

Ako sa vyhnúť „suchému oku“?

Aby ste sa vyhli problému suchého oka, odporúčame vám:

 • pozerajte do diaľky – Naše oči sú v pokojnej polohe, keď sa pozerajú do diaľky. Zaostrovať na objekty v našej blízkosti je pre oči zaťažujúce. Viete im však pomôcť, napríklad ak sa približne každých 20 minút pozriete z okna, len tak do diaľky (20 metrov), aspoň na 20 sekúnd (pravidlo 20-20-20).
 • žmurkajte – Predná časť oka sa nazýva rohovka a je zvlhčovaná a vyživovaná slzami. Aby bolo oko správne vyživované, mali by ste žmurknúť každých 3 až 5 sekúnd.
 • okysličujte – Pobyt v klimatizovaných či zafajčených priestoroch očiam rozhodne neprospieva. Avšak nedostatočné okysličenie môže mať na svedomí aj sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Párkrát do dňa by ste sa preto mali ponaťahovať a vyjsť si na čerstvý vzduch.
 • znižujte jas – Okrem pravidelného pobytu na dennom svetle by ste mali na večer vo svojom smartfóne, tablete či notebooku aktivovať takzvaný nočný režim, ktorý vypne modré svetlo, ktoré oči unavuje a vysušuje.
 • hydratujte umelými slzami – Nielen po 40-tom roku života, ale aj vďaka častej práci s počítačom, pozeraní sa do telefónov, tabletov a na TV sa vaše oči enormne vysušujú. Preto treba dbať o ich pravidelnú hydratáciu a kvapkať si pravidelne umelé slzy bez konzervantov.
 • striedajte šošovky a okuliare – Kým okuliare sú najmä nepraktické, šošovky môžu spôsobiť oveľa väčšie starosti. Z dlhodobého hľadiska šošovky bránia vyživovaniu vašej rohovky, následkom čoho do nej začnú prerastať cievy, ktoré vám v budúcnosti môžu spôsobiť nemalé zdravotné ťažkosti (syndróm suchého oka). V prípade, že sa i napriek tomu rozhodnete kontaktné šošovky využívať, mali by ste ich určite meniť každý deň, alebo používať iba pri činnostiach, keď sú naozaj nevyhnutné.
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pocket
Share on telegram
Share on email